Pierwotniaki
GŁÓWNA ZAGROŻENIA
Lamblie
Giardia Lamblia
Wszystkie treści zawarte na mojej stronie mają na celu polepszenie (nie zastąpienie) kontaktu z lekarzem. Opisy na tych stronach mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny.
Rzęsistek
Trichomonas
Inwazja odbywa się na drodze pokarmowej i kontaktowej, wystepuje w dwóch postaciach: trofozoitu i cysty. Zakażnie przenosi się wraz z żywnością i wodą zanieczyszczoną kałem człowieka i zwierząt. Głównym rezerwuarem jest człowiek, psy i bobry. Często dochodzi do wtórnych rodzinnych zakażeń.
Woda chlorowana nie zabija cysty! Bytują one w dwunastnicy, jelicie cienkim, w drogach żółciowych, pęcherzyku żółciowym, przewodach trzustkowych i nawet w dolnych odcinkach przewodu pokarmowego, np. w wyrostku robaczkowym.
W jelicie cienkim mnożą się szybko przez podział podłużny lub ulegają otorbieniu. U wielu osób lablioza  zanika samoistnie po kilku tygodniach lub kilku miesiącach. W korzystnych dla pasożyta warunkach lamblioza może utrzymać się wiele lat. Zakażenie to może doprowadzić do nieżytu jelita cienkiego, uszkodzenia kosmków jelitowych, zaburzeń czynnościowych:motorycznych, wydzielania i wchłaniania -  zwłaszcza substancji tłuszczowych i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Uszkodzenia nabłonka jelita cienkiego sprzyjają powstawaniu alergii, najczęściej w postaci pokrzywki i atopowego zapalenia skóry.
WAŻNE: Obrazem manifestacji lambliozy w organizmie jest również  reaktywne zapalenie stawów u dzieci. Są to bóle stawów kolanowych i łokciowych.