Pleśnie i Grzyby
GŁÓWNA ZAGROŻENIA
Aspergillus jest rodzajem grzybów występujących na całym świecie.
Choroby wywołane przez grzyba z rodzaju Aspergillus są zróżnicowane, począwszy od typowych chorób alergicznych, a skończywszy na zakażeniach ogólnych będących zagrożeniem dla życia. Choroby wywołane przez grzyba z rodzaju Aspergillus nazywamy aspergilozami. Przebieg choroby jest uzależniony od różnych czynników, ale jednym z najważniejszych jest osobniczy stan układu odpornościowego. Zakażenie to przychodzi z zewnątrz (grzyby te żyją poza ustrojem człowieka). W powietrzu unoszą się ich zarodniki oraz strzępki pleśni. Razem z wdychanym powietrzem osadzają się w nozdrzach, zatokach i przedostają głębiej do pęcherzyków płucnych.
Grzyby pleśniowe są bardzo częstym czynnikiem alergizującym, mogącym wpływać na rozwój astmy, alegicznych nieżytów nosa, zapalenia spojówek i nieżytów przewodu pokarmowego.
Aspergillusy są zaliczane do silnych czynników toksycznych, alergicznych (Aspergillus flavus), zakaźnych i inwazyjnych (Aspergillu fumigatus, A.niger).
Najbardziej niebezpieczne  są aflatoksyny - toksyny o właściwościach kancerogennych, wytwarzane głównie przez Aspergillus flavus i Aspergillus parasiticus.
Grzyby bytują w kurzu domowym. Ocenia się, że zarodniki stanowić mogą 5-20% kurzu domowego. Rodzaje: Mucor, Penicillium, Aspergillus, Rhizopus, Alternaria i Cladosporium dominują wśród grzybów izolowanych z kurzu domowego. Zaobserwowano korelację pomiędzy rozwojem grzybów pleśniowych wewnątrzdomowych, a wzrostem populacji roztoczy kurzu domowego.
Szczególnie dogodne warunki do rozwoju grzybów znajdują się w pomieszczeniach wilgotnych, o ograniczonej wentylacji, takich jak piwnice, łazienki i kuchnie. Pojawić się mogą także w miejscu chłodnym, na przykład w lodówce.
Pleśnie żywią się między innymi tworzywami sztucznymi. Idealnym miejscem na ich rozwój bywa niewietrzone mieszkanie, w którym szwankuje wentylacja, okna są zbyt szczelne, a na podłogach leżą wykładziny. Grzybnia rozwija się także w elementach drewnianych, książkach, które leżą w wilgotnych pomieszczeniach, a także w ścierce, która nie ma możliwości wyschnięcia.
Niepokojący powinien być dla nas zaciek na ścianie, na którym z czasem pojawiają się małe plamki w kolorze brązowym bądź czarnym. Plamy te produkują miliony zarodników, które uczulają nas. Warto zdawać sobie z tego sprawę i zacząć działać w tempie natychmiastowym.
Obecność w domach roślin doniczkowych jak również klatek z ptakami znacznie zwiększa ekspozycję osób tam zamieszkujących na alergeny grzybów (Aspergillus i Cryptococcus neoformans).
Klimatyzatory i wentylatory stają się  często źródłem alergenów grzybów pleśniowych. Zastosowanie nawilżaczy powietrza może również zwiększać stężenie zarodników wewnątrz pomieszczeń.
Aspergillus niger
Aspergillus  Fumigatus
Aspergillus Flavus
Alternaria
Candida
Cladosporium
Cryptococcus
Penicillium
Trichophyton
Malassezia  furfur
Mykotoksyny
Do góry