Uszczelnianie jelit
GŁÓWNA OCZYSZCZANIE
1Program - sprawdzanie szczelności jelit.
Test taki przeprowadzić należy wypijając 1/2 szklanki soku z buraka. Podczas oddawania moczu trzeba zwrócic uwagę na jego kolor.
Jeśli mocz będzie podbarwiony na różowo oznacza to, że barwnik z soku swobodnie przeniknął przez ścianki jelit do krwiobiegi.
Czy to już jest "zespół nieszczelnego jelita"?

Podobno istnieje zespół chorobowych zmian śluzówki jelita nazwany  zespołem przepuszczającego jelita (leaky gut syndrome - LGS).
Do góry
Najczęstszą przyczyną tego zjawiska jest spożywanie niewłaściwych pokarmów (fast-food, konserwanty, wysoko przetworzone produkty), niektórych leków (antybiotyki, leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, hormony, sterydy), alkoholu i kofeiny, związków toksycznych (metale ciężkie) oraz doprowadzenie o zaburzenia składu  fizjologicznej flory jelitowej, czyli wyparcie bakterii probiotycznych przez bakterie i grzyby patogenne.
2Program - odkwaszanie środowiska jelit i zasiedlanie probiotycznymi bakteriami. Źródłem takich bakterii powinny być naturalne produkty spożywcze takie jak: kiszonki warzywne i ich soki, zakwaszone produkty mleczne: maślanka, ziadłe mleko, kefir, serwatka.
Aby bakterie probiotyczne rozwijały się w jelicie potrzebują do swojego wzrostu prEbiotyków.
Na naszym rynku można znaleść prEbiotyk w postaci sypkiej INULINA do posypywania pokarmów przed spożyciem lub tabletki do ssania szwajcarskiej firmy VIANESSE.
Zespół LGS rozpoczyna się wraz z toczącym się na ściankach jelita procesem zapalnym, który doprowadzić może m. in. do uszkodzenia połączeń między komórkami nabłonka jelitowego. Wtedy jelito "przecieka" i traci zdolność wybiórczej absorpcji składników pokarmowych. W ten sposób ze światła jelita do układu krążenia dostają się niewłaściwe, szkodliwe czynniki, które mogą wywołać szereg zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Konsekwencją tego jest powstanie  u człowieka całego szeregu objawów, m. in.: problemów skórnych, zaburzeń związanych z przewodem pokarmowym, dolegliwości stawowych, problemów ze snem, z koncentracją i pamięcią, depresje. Mogą pojawić się problemy kardiologiczne, zaburzenia ciśnienia krwi, obrzęki, a także zaburzenia odporności.