Zagrożenia dla organizmu

GŁÓWNA Tasiemce Obleńce Pierwotniaki Przywry Grzyby
Patogeny


Żyjemy w morzu niezliczonych mikroorganizmów, które przewyższają nas liczebnie, ale od tysięcy lat musimy współżyć z nimi najlepiej na zasadzie pokojowej koegzystencji, ukształtowanej jak wszystko inne przez dobór naturalny.
Nasze potężne mechanizmy obronne nieustannie dostosowują się do nowych warunków, podobnie zresztą jak i mikroorganizmy, których zdolność do mutacji jest zdumiewająca. Drobnoustroje mają jednak jedną zasadniczą przewagę; powstawanie nowej generacji może trwać u nich zaledwie kilka mninut, podczas gdy czas dojrzewania naszego potomstwa liczy się w dziesiątkach lat- o ile mamy wystarczjąco dużo szczęścia. Taka zależność tworzy układ pozwalający przeżyć zarówno gospodarzowi jak i jego pasożytom.
Dziś, przynajmniej w krajach rozwiniętych, najpoważniejszymi infekcjami nie są zjadliwe zarazki, żyjące poza naszymi ciałami, lecz liczne organizmy pasożytnicze, dla których jesteśmy naturalnymi gospodarzami. Mogą one żyć w skórze, w ustach, gardle, płucach, żołądku, jelicie, a także w narządach płciowych.Są po prostu w nas. Ponieważ ich zdolność do wywoływnia chorób zależy od sprawności systemu obronnego, nieustanna walka z infekcjami stanowi nieodłączny element składowy ludzkiego życia. W tym sensie wszyscy jesteśmy narażeni na zakażenia, i to przez czły czas.